Avrupa

Avrupa’nın En iyi Milli Parkları

Avrupa’nın En iyi Milli Parkları

Avrupa Turları ile Avrupa’nın en iyi milli parklarını ziyaret edin. Avrupa’daki milli parklar, unutulmaz bir kültür deneyimi hayal edenleri sımsıcak atmosferi ile ağırlıyor.

Avrupa’nın birçok yerinde park bulunuyor ancak milli parklar bölgenin hem doğal hem de tarihi güzelliklerini barındırmasıyla ön plana çıkıyor. Avrupa ziyaretlerinizde sürekli şehirleri gezmekten sıkıldınız mı? Cevabınız evet ise Avrupa’nın en güzel milli parkları listemize göz atın. Avrupa seyahatlerinde genellikle büyük başkentler, tarihi eserler daha dikkat çekicidir. Ancak, yalnızca kentsel alanlara bağlı kalmak, kıtanın her yerinde bulunan muhteşem manzaraları kaçıracağınız anlamına gelir. İngiltere’nin Göller Bölgesi’nden İtalyan Alpleri’ndeki Gran Paradiso Ulusal Parkı’na kadar birçok güzellik keşfedilmeyi bekliyor. Bir sonraki Avrupa kaçamağınızı planlarken, Avrupa’nın en güzel milli parklarından birinde bir veya iki mola vermek isterseniz içeriğimize mutlaka göz gezdirin.

İzlanda

Vatnajokull Milli Parkı

Vatnajökull Ulusal Parkı, İzlanda’daki üç milli parktan biridir. Tüm Vatnajökull buzulunu ve güneybatısındaki Skaftafell ve kuzeyindeki Jökulsárgljúfur’da bulunan milli parkları kapsar. İzlanda’daki bu muhteşem parkın merkezinde Vatnajökull buzulu bulunuyor. Tüm park, karlı dağ zirveleri, masmavi nehirler ve hatta şu anda aktif olan bazı jeotermal alanlar dahil olmak üzere zıtlıklarla dolu. Parkın öne çıkan noktaları, Jökulsárlón’un buzdağlarıyla tamamlanan buzul lagününün yanı sıra Svartifoss ve Dettifosis şelaleleri. Vatnajökull Milli Parkı’nı keşfetmenin en popüler yolu yürüyüş yapmaktır ve parkta bir gece kalmak isteyenler için sayısız kamp alanı vardır.

Hırvatistan

Plitvice Gölleri Milli Parkı

Plitvice Gölleri Hırvatça: Plitvička Jezera Hırvatistan’da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgede yer alan, aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı göller topluluğudur. Plitvice Gölleri Milli Parkı, 16 muhteşem gölü de içeren harika bir orman rezervi. Hırvatistan’ın ortasındaki milli parktaki göllerin her biri şelalelerle birbirine bağlanır. Milli park sınırları içinde birçok kanyon, ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Kayaların içinden bazı mağaralara girip göllere eşsiz bir perspektiften bakmak da mümkün.

Fransa & İspanya

Ordesa Ulusal Parkı

Ordesa y Monte Perdido Milli Parkı, Pireneler’de yer alan bir IUCN Kategori II Milli Parkıdır. 1918’den beri Ordesa Vadisi’nde bir Milli Park bulunmaktadır. Koruma alanı 1982 yılında 156.08 km²’lik tüm bölgeyi kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Fransa ve İspanya sınırları arasındaki sıradağlar boyunca uzanan Ordesa Milli Parkı dağ zirvelerinin kalbinde yemyeşil bir vadiye sahip. Pirene dağlarının gölgesinde muhteşem yürüyüş parkurlarının yer aldığı parkta birçok yırtıcı kuş türünü de gözlemleyebilirsiniz.

İspanya

Caldera de Taburiente Ulusal Parkı

Caldera de Taburiente Milli Parkı, İspanya’yanın Kanarya Adaları ve La Palma adasında bir milli parktır. Adanın kuzey kısmına hakim olan ve 1954’te milli park olarak belirlenen Caldera de Taburiente’yi içeriyor. Roque de los Muchachos Gözlemevi’nin teleskopları zirveye çok yakın. İspanya’nın plajları ve gece hayatıyla ünlü La Palma adasının bir başka güzelliği de Caldera de Taburiente Ulusal Parkı. Caldera de Taburiente Milli Parkı’nda, dağın kenarında yürüyüş yapabilir, yeşil vadilerin nefes kesen manzaralarına ve hatta uzaktaki okyanusun mavi sularına dalabilirsiniz.

İskoçya

Loch Lomond & Trossachs Milli Parkı

Loch Lomond ve Trossachs Milli Parkı, İskoçya’da Loch Lomond ve Trossachs’ın tepeleri ve glenslerinin yanı sıra diğer çeşitli tepelerde bulunan ulusal bir parktır. Bu, 2002 yılında İskoç Parlamentosu tarafından kurulan iki milli parktan birincisi, ikincisi Cairngorms Milli Parkı idi. İskoçya’nın kalbindeki Loch Lomond ve Trossachs Ulusal Parkı Ben More, Be Lomond ve Stob Binnein gibi bir dizi çarpıcı dağa ev sahipliği yapmakta. West Highland Way, yürüyüşçüleri birkaç muhteşem noktaya getiren ve yemyeşil manzaranın ortasında inzivaya çekilme şansı sunan Lock Lomond’dan geçen bir yürüyüş yolu. Park sınırları içinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanların yer aldığı birkaç şirin köy de bulunuyor.

Avusturya

Hohe Tauern Ulusal Parkı

Gözün görebildiğinden çok daha uzağa uzanan büyüleyici bir dağ manzarası. 1.856 kilometrekarelik yüzölçümüyle Hohe Tauern Milli Parkı, Alpler’in en büyük koruma alanıdır. Ormanlar, dağ gölleri, etkileyici şelaleler, vahşi ve harika nehirler ve buzlu tepeler, yemyeşil dağ otlakları ile serpiştirilmiş Milli Park manzaralarını karakterize eder. Hohe Tauern Milli Parkı, Avusturya’daki Orta Doğu Alpleri’nde aynı adı taşıyan bir dağ sırasını çevreliyor. Hohe Tauern Milli Parkı, Alpler’deki en büyük doğa koruma alanıdır ve tundralara, ormanlara, buzullara ve şelalelere ev sahipliği yapar. Parkta yürüyüş yapmak, Großglockner ve Großvenediger gibi büyük zirvelere tırmanmak en popüler aktiviteler.

İsviçre

Sakson İsviçre Ulusal Parkı

Sakson İsviçre, Almanya’da Dresden’in güneydoğusundaki Elbe vadisi etrafında dağlık bir tırmanma alanı ve milli parktır. Çek Cumhuriyeti’ndeki Bohem İsviçre ile birlikte Elbe Kumtaşı Dağları’nı oluşturur. Sakson İsviçre’nin tek başına 1000 tırmanma tepesi ve birkaç oyuğu vardır. Biraz yanıltıcı isme rağmen, Sakson İsviçre Milli Parkı aslında tamamen Almanya sınırları içinde Dresden şehri yakınlarında bulunuyor. Tuhaf taş oluşumları ve muhteşem manzaralar, Avrupa’daki bu milli parkın tırmanma ve yürüyüş için ideal olan harika özelliklerinden sadece birkaçı. Tırmanma deneyiminiz olmasa bile, muhteşem Bastei Köprüsü ve Königstein Kalesi gibi ikonik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

İtalya

Gran Paradiso Ulusal Parkı

Gran Paradiso Milli Parkı, Graian Alpleri’nde, Aosta Vadisi ve Piedmont bölgeleri arasında bir İtalyan milli parkıdır. Parkın adı, parkta bulunan ve Fransız Vanoise milli parkına bitişik olan Gran Paradiso dağının adını taşıyor. Kuzey İtalya’nın Graian Alpleri’nin ortasındaki Gran Paradiso Ulusal Parkı ilk olarak dağ keçilerini kaçak avcılardan korumak için kuruldu. Parktaki yürüyüş parkurlarından Mont Blanc ve Matterhorn gibi yakındaki Alp zirvelerinin muhteşem manzaralarını da izleyebilirsiniz.

Polonya

Bialowieza Ulusal Parkı

Bialowieza Ormanı bir zamanlar Avrupa Ovası boyunca yayılmış olan uçsuz bucaksız ilkel ormanların en son ve en büyük örneklerindendir. Orman Avrupa’nın en ağır toprak hayvanı olan Avrupa bizonunun 800 tanesine ev sahipliği yapar. Polonya ve Beyaz Rusya arasındaki sınırda, büyük bir park olan Bialowieza Ulusal Parkı, aynı zamanda Avrupa’da kalan son ılıman ilkel orman. Avrupa Bizonunu doğal ortamında görebileceğiniz en iyi yerler arasındaki parkın zengin bir yaban hayatı bulunuyor. Doğa ve Orman Müzesi’ne uğramayı unutmayın.

Finlandiya

Oulanka Milli Parkı

Oulanka Milli Parkı, Finlandiya’nın Kuzey Ostrobothnia ve Lapland bölgelerinde 270 kilometrekarelik bir milli parktır. Park 1956 yılında kurulmuş ve 1982 ve 1989’da genişletilmiştir. Rusya’daki Paanajärvi Ulusal Parkı ile sınır komşusudur. Kuzey Finlandiya’da, Oulanka Ulusal Parkı’nın geniş yeşilliklerini ve güzelliğini bulacaksınız. Park dahilinde ülkenin en popüler trekking rotası olan Karhunkierros parkuru da bulunuyor. Parktaki diğer eğlenceler arasında dağ ve orman meyveleri toplamak, dağ bisikleti sürmek, birçok nehirde kano yapmak ve parka bakan ahşap kabinlerde konaklamak yer alıyor.

Slovenya

Triglav Ulusal Parkı

Triglav, 2864 metrelik yüksekliğyle Slovenya’nın en yüksek dağı ve Jülyen Alpleri’nin en yüksek zirvesi. Slovenlerin sembolü olan dağ, ülkenin tek ulusal parkı olan Triglav Ulusal Parkı’nın bulunduğu yerdir. Slovenya’nın ıssız milli parkı Triglav, ülkenin en yüksek zirvesi olan Triglav Dağı’nı çevreliyor. Park hem yüksek dağlara hem de yemyeşil vadilere sahip. Adriyatik ve Karadeniz’e akan Soča ve Sava Nehirleri bu milli parka ayrı bir güzellik katıyor. Triglav ulusal parkı hem Slovenyalı hem de Avrupalı gezginler arasında çok popüler.

Karadağ

Durmitor Milli Parkı

Durmitor, Karadağ’da bulunan bir dağdır. Bu dağ çevresinde bulunan park Durmitor Ulusal Parkı olarak adlandırılmıştır. Durmitor Ulusal Parkı yaklaşık 390 km²’lik bir alana sahiptir. Durmitor Ulusal Parkı içerisinde Avrupa’nın en büyük aynı zamanda dünyanın 2. büyük kanyonu yer almaktadır. Karadağ’ın Žabljak şehrindeki bu park harika kanyonlarla kaplı. Keskin açılarla yükselen ve gerçeküstü manzaralar sunan zirvelerin de yer aldığı bu milli parka hayran olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir