Maldivler

Maldivler Festivalleri

Maldivler Festivalleri

Maldivler’deki festivaller, resmi tatiller, kutlamalar ve özel günler, Müslümanların aşina olduğu dönemler ile ülkenin milli bayramlarından oluşmaktadır.

Maldivler halkının en coşkuyla kutladığı gün Bağımsızlık Günü’dür. Tüm adalarda geçit törenleri ve şenliklerle yılın ortasında kutlanan muhteşem bir bayramdır. Resmi dini İslam olan Maldivler’de resmi tatiller, kutlamalar ve özel günler, Müslümanların aşina olduğu dönemler ile ülkenin milli bayramlarından ibarettir. Ramazan ayı da Müslüman Maldivler’de huzurlu bir iklim yaratır. Özel tesisler haricinde yerel halkın yaşadığı adalarda mekanların açılış – kapanış saatleri Ramazan ayına göre ayarlanır.

Maldivler

Maldivler Festivalleri

Tamamen İslam ülkesi olan Maldivler, her yıl Ramazan ayını kutlar. Bu ayda çoğu ofis ve devlet daireleri çalışma saatlerini kısaltır.

Maldivler'de Ulusal Gün

Ulusal Gün, İslami takvimin üçüncü ayında düzenlenen Rabi-ül Evvel'in ilk günü olarak kutlanır. Ülkenin her yerinde geçit törenleri ve yürüyüşler göreceksiniz.

Maldivler'de Bağımsızlık Günü

Takvimdeki en önemli günlerin başında gelen Bağımsızlık Günü, 1965 yılında Maldivler'in Britanya'dan kurtuluşunu kutluyor. Adalar geçit törenleri, gösteriler, yemek ve şenliklerle dolup taşıyor. Her yıl 26 Temmuz'da kutlanıyor.

Maldivler'de Cumhuriyet Günü

Cumhuriyet Bayramı, Bağımsızlık Günü kadar önemli olmasa da, ülke genelinde hissedilen heyecan verici bir olay. 11 Kasım, 1968'de Maldivler'in ikinci kez cumhuriyet olduğu gündür. Başkent Male, sokaklarında ve parklarında geçit törenlerine ev sahipliği yapan kutlamaların merkezidir. Diğer kasabalar ve adalarda da kutlamalar düzenlenir.

Maldivler'de Mevlid Kandili

İslami takvimin üçüncü ayına denk gelen Hz. Muhammed'in doğum gününde başkent Male başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde camiler dolup taşıyor. Rabi-ül-evvel ayının 12. gününde ofisler, dükkanlar ve devlet daireleri erken kapanıyor.

Maldivler'de Ramazan Bayramı

Ramazan ayının sonunda Müslümanların kutladığı Ramazan Bayramı Maldivler'de de büyük bir coşku ve huzur yaratıyor. Bayram boyunca ülke çapında büyük yemekler ve davetler hazırlanır. Bayram namazında da ülkenin tüm camileri dolup taşar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir