Maldivler

Maldivler Nerede?

Maldivler Nerede?

Yeryüzündeki cennet olarak nitelendirilen Maldivler, Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın güneybatısı açıklarında Sri Lanka’ya yakın bir konumda 19 ada grubundan oluşan bir takımada ülkesidir.

Yerel dilde adalar zinciri anlamına gelen Maldivler, Ekvatorun hemen güneyinde kuzey-güney yönünde 871 kilometre uzanır. Adalar, mercan resifleri ile 26 atol üzerine yayılmıştır. Toplam 1196 adadan sadece 220’sinde yerleşim vardır. Adaların tamamı deniz seviyesinden yaklaşık 1 metre yüksekliktedir. Bu durum Maldivler’i sürekli yükselen deniz seviyelerine karşı özellikle savunmasız hale getirir. En yüksek rakım 5,1 metre ile Addu Mercan Adası’ndaki Vilingilli adasındadır. Açık deniz resifleri, bazen şiddetli muson fırtınalarına karşı tek koruma sağlar. Adalar palmiye ağaçlarıyla kaplı olup, etrafı beyaz kumsallar ve berrak lagünlerle çevrilidir.

  • Maldivler Turları "Para iadesi garantisiyle"
    5 gece konaklama, uçak bileti, transferler ve vergiler dahil WTS'de!
Maldivler

Maldivler'in Başkenti

Maldivler nüfusunun üçte biri aynı zamanda Maldivler’deki tek gerçek şehir olan ana Malé adasında yaşıyor. Malé, dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biridir: Sadece 5,7 kilometrekarelik alanda, çok katlı evler 134.000’den fazla insanı barındıracak şekilde planlanmıştır. Bu nedenle, 1997 yılında Malé’den yaklaşık üç kilometre uzaklıkta arazi ıslahı ile inşa edilecek bir adanın planlanması başladı. Yeni Hulhumalé adası 2014 yılında 17.149 nüfusa sahipti.

Çoğunlukla sakin Hint Okyanusu’nda bulunan Maldivler, yüksek nemli, sürekli sıcak, tropikal bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar geceleri bile nadiren 25°C’nin altına düşer. Mayıs-Ekim ayları arasında güneybatı musonu ve Kasım-Nisan ayları arasında kuzey-doğu musonu iklimin karakteristiğidir. Güneybatı musonu genellikle Haziran ve Temmuz aylarında olur ve rüzgar daha yoğun yağış getirir. Seyahat için en iyi zaman Ocak-Nisan arasıdır.

Aslında bir sualtı sıradağlarının zirveleri olarak dünyadaki cennet olarak görülen Maldivler’in yerleşim tarihi ise tam olarak belli değildir. Efsaneler, Sri Lanka’dan gelen göçmenlerin, denizcilerin, tüccarların ve Arap, Afrika veya Malezya kökenli gemi kazası geçiren insanların ülkeyi kurduğu yönündedir.

  • Maldivler Otelleri "%50'ye varan indirimli fiyatlarla"
    Oda/kahvaltı, yarım pansiyon ve her şey dahil konaklama seçenekleriyle WTS'de!
Maldivler

Maldivler'de İslam

Arap denizcilerle birlikte adalara İslam da geldi: Maldivler bugün cumhuriyet, Katar ve Umman ile birlikte yeryüzünde yüzde 100 Müslüman devlet olan üç ülkeden biridir.

Kuzey Malé Atoll, Maldivler’deki en büyük iki atolden biridir. Başkenti Malé olan Malé adası ile Hulhule adasındaki uluslararası havalimanından ve bir dizi önemli turistik adadan oluşur. Bir diğer büyük atol, Gan’ın eski İngiliz hava kuvvetleri üssüne ev sahipliği yapan Addu Atolü’dür. Ülkedeki adalar, Maldivllierin yaşadığı “yerel adalar” ve tatilcilere ayrılan “tatil adaları” olarak ikiye ayrılıyor.

Maldivler’in güncel nüfusu 400 bin civarında. Bunların üçte birinden fazlası, Kuzey Malé Mercan Adası’ndaki başkent Malé’de kapalı bir alanda yaşıyor. Adalardaki toprak çok verimli olmadığı için birçok gıda ve hemen hemen tüm diğer mallar ithal edilmek zorundadır. Maldivler’in ulusal dili, Arapça yabancı kelimelerle yoğun bir şekilde zenginleştirilmiş ve Thaana adlı kendi yazısına sahip olan Dhivehi’dir. İngilizce, güney atollerinde ve otel adalarında ortak sıklıkla kullanılır.

Yıl boyunca eş güdümlü evrensel zaman (UTC) olduğu için Maldivler’de yaz saati uygulaması yoktur. Maldivler’de saat kaç sorusunun yanıtı, Türkiye saatine 2 saat eklenince kolayca bulunabilmektedir. UTC +5 olan Maldivler ile Avrupa ülkeleri arasındaki saat farkı ise 5 saattir. Maldivler saati Los Angeles’tan 12, Şikago’dan 10, New York ve Toronto’dan ise 9 saat geridedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir