Endonezya

Bali’de Gezilecek Yerler

Bali'de Gezilecek Yerler

Endonezya’nın muhteşem tatil adası Bali’de gezilecek yerleri WTS ile keşfedin! Bali’nin mutlaka görülecek bölgeleri misafirlerine sayısız alternatif sunuyor.

Tanrıların Adası Bali, güneyindeki turist ve yerli halk kalabalığına rağmen, her türden gezgine hitap eden cazibe merkezleriyle doğal güzellikler açısından çok zengin bir destinasyon. Harika plajları, tapınakları, yanardağları, şelaleleri, maymunları ve muhteşem doğasının yanı sıra Bali’nin zengin sanat ortamı da bir başka ilgi çekici nokta. Bali’deki spa bakımları ve alışverişler muhteşem ve uygun fiyatlıdır. Hindu ritüelleri, Bali’nin cazibesine bir katman daha ekler ve muhteşem tapınakları ve kutsal Hindu törenlerini ziyaret etmek, Bali’de yapılacak en önemli şeylerdir.

Pura Tanah Lot

Kuta’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeybatısındaki Pura Tanah Lot (“Pura”, Bali dilinde tapınak anlamına gelir) Bali’nin en ikonik tapınaklarından biridir. Dalgaların vurduğu kayalıklarla çevrili bir adacık üzerindeki muhteşem konumu burayı adanın en ünlü tapınaklarından biri yapıyor. Bali halkı için adanın deniz tapınakları arasında en kutsal olanlarından biridir. Her akşam Kuta, Legian ve Sanur’dan gelen turist kalabalığı, tapınağın arkasında güneşin batışını izlemek için hediyelik eşya satıcılarının sıralandığı labirentte yol alıyor. Yollarda dolaşmak, fotoğraf çekmek ve muhteşem ortamın tadını çıkarmak çok eğlenceli. Tapınakları gezdikten sonra, buradaki uçurumun tepesindeki restoran ve kafelerden birinde hoş vakit geçirebilir, ünlü Kopi luwak’ın (misk kahvesi) tadına bakabilirsiniz. Bazı kafelerde dost canlısı misk kedileri masaların üzerinde uyukluyor ve Instagram’a yakışır eğlenceli fotoğraf fırsatları sunuyor.

Ubud Maymun Ormanı

Kutsal Maymun Ormanı Koruma Alanı olarak da bilinen Maymun Ormanı’nı ziyaret etmek, Ubud, Bali’de yapılacak en iyi şeylerden biri. Ubud şehir merkezinden 10 dakikalık yürüyüşle kolayca ulaşılabilen orman, burayı kendilerine yuva edinen eğlenceli gri uzun kuyruklu makakları ile ünlü. Burada ayrıca yosun kaplı heykeller ve antik tapınaklar, yoğun bitki örtüsünün arasından belirerek mistik bir his veriyor. Orman, insanlar ve hayvanlar arasındaki uyumlu bir arada yaşamayı temsil etmeyi amaçlamaktadır. Ormanı ziyaret ederken eşyalarınızı emniyete aldığınızdan emin olun ve hayvanlarla doğrudan göz temasından (ve gülümsemekten) kaçının çünkü bu bir saldırganlık belirtisi olarak yorumlanabilir. Ayrıca bölgeye yiyecek getirmemek de iyi bir fikirdir.

Batur Dağı

Bali’nin şafak öncesi karanlığında her gün yüzlerce ziyaretçi Batur Dağı’nın 1.700 metrelik zirvesine doğru yürüyüşe başlıyor. Zirveye vardıklarında, güneşin sisle örtülü dağlardan oluşan yemyeşil mozaiğin ve çok aşağılardaki kalderanın üzerinden doğuşunu izliyorlar. Bali balayı çiftleri için en romantik aktivitelerden biri. Bu kutsal aktif yanardağ, Bali’nin merkezi dağlık bölgelerindeki Kintamani Bölgesi’nde, Ubud’dan arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta. İyi işaretlenmiş parkurlar boyunca yapılan yürüyüş nispeten kolaydır ve genellikle yaklaşık iki ila üç saat sürer. Rehberli yürüyüşler genellikle aktif volkanın buharıyla pişirilen yumurtalardan oluşan kahvaltıyı içerir. Açık bir günde, Batur kalderası boyunca uzanan dağ silsilesi ve Batur Gölü’nün manzarası muhteşemdir. Sağlam yürüyüş ayakkabıları çok önemlidir ve gün doğumundan önce hava serin olabileceğinden katmanlar halinde giyilmesi tavsiye edilir.

Tegallalang ve Jatiluwih Pirinç Tarlaları

Tüm Bali turist broşürlerinde ve Instagram gönderilerinde gördüğünüz zümrüt renkli güzel pirinç tarlalarını ziyaret etmek ister misiniz? Tegallalang veya Jatiluwih pirinç terasları, özellikle fotoğrafçıysanız, gezi listenizin başında yer almalı. Ubud’un kuzeyinde, arabayla yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan Tegallalang Pirinç Tarlaları, bu ikonik manzaraları fotoğraflamak ve onların zamansız güzelliklerini özümsemek için en ünlü yerlerden biri. Yemyeşil manzaraların keyfini çıkarmanın en güzel yollarından biri tarlalara bakan kafe ve restoranlarda vakit geçirmektir. Ubud’dan arabayla yaklaşık 90 dakika uzaklıktaki Jatiluwih pirinç terasları ise Batukaru sıradağlarının yamaçları boyunca 600 hektardan fazla pirinç tarlasını kaplıyor ve Tegallalang’a göre daha az kalabalık.

Uluwatu Tapınağı

Uluwatu Tapınağı (Pura Luhur Uluwatu), muhteşem uçurum manzarası sayesinde Bali’nin en ünlü tapınaklarından biri. Bali’nin en iyi sörf noktalarından birinin üzerinde yükselen deniz kayalıklarına hakim noktadaki Uluwatu, Bukit Yarımadası’nda. Pura Tanah Lot gibi, gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri. Buradaki arkeolojik buluntular, tapınağın 10. yüzyıldan kalma megalitik kökenli olduğunu gösteriyor. Tapınağın Bali’yi kötü deniz ruhlarından koruduğuna inanılırken, girişine yakın ormanda yaşayan maymunların tapınağı kötü etkilerden koruduğu düşünülüyor. Eşyalarınızı yankesici maymunlardan korumayı ihmal etmeyin!

Sanat ve Kültürün Merkezi Ubud

“Eat, Pray, Love” filmiyle ünlenen Ubud, aynı zamanda Bali sanatı ve kültürünün de merkez üssü. Çevredeki kraliyet sarayları ve tapınakların ana öğeler olduğu modern Bali sanat hareketinin doğduğu yer burası. Bugün birçok mükemmel yerel müze ve galeri, buranın evrimini ve geleneklerini kutluyor. Pek çok koleksiyonun sakin tropik bahçelerle çevrili geleneksel Bali binalarında barındırılması nedeniyle sanat eserleri burada özellikle heyecan verici. Bali sanatına genel bir bakış için ilk duraklarınız Ubud Maymun Ormanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Agung Rai Sanat Müzesi (ARMA) ve Neka Sanat Müzesi olmalıdır. Her ikisindeki koleksiyonlar arasında kris (tören hançerleri), klasik wayang (kukla figürü) resimleri de dahil olmak üzere gelenekselden çağdaşa kadar uzanan çalışmalar yer alıyor. Ubud bölgesindeki sanatseverlerin ilgisini çekebilecek diğer sanat galerileri ve müzeler arasında Asya ve ötesinden tören maskelerinin yer aldığı Setia Darma Maskeler ve Kuklalar Evi, Çeşitli Bali sanatsal tarzlarını kapsayan Puri Lukisan Müzesi ve Don Antonio Blanco Müzesi de yer alıyor. Sanat alışverişi için de Ubud Sanat Pazarı’nı kaçırmayın. Pazarın karşısındaki Puri Saren Royal Ubud Sarayı da görülmeye değerdir. Burada akşamları geleneksel bir Bali dans gösterisine katılmak, özellikle aileler için Bali’de geceleri yapılacak en önemli şeylerden biri.

Pura Ulun Danu Bratan

17. yüzyıldan kalma Pura Ulun Danu Bratan, Bali’nin en güzel tapınak komplekslerinden biri. Bali’nin merkezindeki serin dağlık bölgelerde, Bratan Gölü’nün batısındaki küçük bir adada yer almaktadır. Gunung Bratan’ın heybetli fonunda yer alan sazdan çatılı tapınaklar göle yansıyor ve su seviyeleri yükseldiğinde yüzeyinde yüzüyormuş gibi görünüyor. Bratan Gölü, Bali’nin ana sulama ve içme suyu kaynaklarından biridir ve tapınak kompleksi, deniz ve göllerin tanrıçası Dewi Danu’ya adanmıştır. Alışılmadık bir özellik, ilk avlu girişinin solundaki Budist stupasıdır; kare tabandaki nişlerde lotus pozisyonunda meditasyon yapan Buda figürleri vardır. Stupa, Budist inançlarının Balili Hindular tarafından benimsenmesini yansıtıyor. Bu kutsal Hindu tapınağı kompleksini ziyaret etmek için en iyi zaman, turist otobüsleri gelmeden önceki günün erken saatleridir. Tapınak, serin sisin bazen gölü ve ötesindeki dağları gizlediği yumuşak sabah ışığında özellikle pitoresktir. Ayrıca yakın mesafeden meru’yu (sazdan yapılmış tapınaklar) keşfetmek için kano kiralayabilir ve gölde kürek çekebilirsiniz.

Sekumpul Şelalesi

Sekumpul Şelalesi birçok kişi tarafından Bali’nin en güzel şelalesi olarak kabul edilir. Singaraja bölgesinde, Ubud’un yaklaşık 66 kilometre kuzeyinde yer alan bu gizli turistik cazibe merkezi, aslında yemyeşil, ormanlarla kaplı bir uçurumun dudağının üzerinde uzun sisli perdeler gibi basamaklanan yaklaşık yedi şelaleden oluşan bir dizi. Buraya kendi başınıza gelmeyi seçerseniz, yerel halkın girişten çok önce sizi durdurmaya çalışabileceğini ve fahiş giriş ve otopark ücretleri talep edebileceğini unutmayın. Bu barikatları nasıl aşacağını ve şelalelere giden doğru yola nasıl ulaşacağını bilen yerel bir rehber tutmak iyi bir fikirdir. Üç ila dört saatlik gidiş-dönüş yürüyüşü, pirinç teraslarından ve rambutan ve durian ağaçlarıyla çevrili yerel köylerden geçiyor ve yoğun tropik ormanlarda devam ediyor. Kaygan basamaklardan aşağı inmeniz ve bir nehrin içinden geçmeniz gerektiğinden, bazı kısımlar yorucu olabilir, ancak vardığınızda şelalenin dibinde yüzerek serinleyebilirsiniz.

Seminyak'ta Alışveriş

Bali, gösterişli tasarımcıları ve muhteşem alışveriş çeşitliliğiyle de tanınır ve Seminyak’ın kalabalık caddelerinde Bali tasarımının en iyi örneklerini bulabilirsiniz. Son teknoloji ürünü tasarım modası, mücevher, mobilya ve ev eşyaları buradaki şık mağazalarda ve kalabalık pazar tezgahlarında satın alabileceğiniz ürünlerden sadece birkaçı. En iyi butikler arasında Biasa, Magali Pascal ve Bamboo Blonde yer alıyor. Sea Gypsy takı konusunda favori bir markadır ve Drifter Surf Shop & Cafe sörf ve kaykay malzemeleri koleksiyonu sunmaktadır. İki ana alışveriş merkezi Seminyak Square ve Seminyak Village’dır, ancak muhtemelen sokaklarda sıralanan küçük mağazalarda daha iyi fiyatlar bulursunuz. Gerçek bir pazarlık arıyorsanız Seminyak Square yakınındaki bit pazarlarını dolaşın.

Besakih Tapınağı

Bin yıldan daha eski olan Pura Besakih’in Ana Tapınak olarak bilinmesinin bir nedeni var: Bali’deki en kutsal Hindu tapınağı kompleksi ve tapınakların en büyüğü. Agung Dağı’nın güney yamaçlarında, 1000 metre yükseklikte muhteşem bir konumda yer alan Pura Besakih, aslında Bali halkının manevi merkezi olarak hizmet veren birçok farklı tapınaktan oluşan bir kompleks. Pura Penataran Agung en büyüğüdür. Yemyeşil pirinç tarlaları ve ormanlar bu tapınak kompleksini çevreliyor ve burada birçok önemli festival düzenleniyor; ziyaretiniz sırasında bir tanesini görecek kadar şanslı olabilirsiniz. Tapınakları gezerek yaklaşık üç saat geçirmeyi planlayın. Ayrıca rahat yürüyüş ayakkabısı giymek de iyi bir fikirdir; makul bir mesafe yürümeniz ve birçok merdiven çıkmanız gerekecek.

Nusa Adaları

Kalabalığın, trafiğin ve turist çığırtkanlıklarının olmadığı, daha yavaş tempolu bir Bali’yi mi arzuluyorsunuz? Nusa Adaları onu bulacağınız yer. Ayrıca ana karada bulabileceklerinden biraz daha fazla huzur isteyen balayı çiftleri için de harika bir bölge. Üç adadan en popüler olanı Sanur’dan yaklaşık 20 kilometre açıkta bulunan ve sürat teknesiyle kolayca ulaşılabilen Nusa Lembongan’dır. Sörf, şnorkelli yüzme, dalış, kano ve paddleboarding buradaki ana aktivitelerdir ve en ilgi çekici yerler arasında güzel Dream Beach bulunur. Yerel halkın çoğu geçimini hâlâ deniz yosunu çiftçiliğinden sağlıyor ve onları kıyıda hasat ederken izleyebilirsiniz. Komşu ada Nusa Ceningan, güzel bir mavi lagün ile Nusa Lembongan’dan bir köprünün hemen üzerinde yer almaktadır. Ada üçlüsünün en büyüğü olan Nusa Penida kaya oluşumları, mağaralar ve kuş cenneti ile dikkat çeker. Manta vatozlarını, güneş balıklarını ve kaplumbağaları görme şansı ile dalış burada yapılacak en popüler şeylerden biri. T-Rex Körfezi olarak da bilinen Kelinking Plajı’nı kaçırmayın.

Lempuyang Tapınağı Kompleksi

Cennetin Kapıları’ndaki insanların ünlü Instagram fotoğrafını gördüyseniz ve yeri merak ettiyseniz, Pura Penataran Agung Lempuyang onların poz verdiği yerdir. Genellikle “Lempuyang Tapınağı” (Pura Lempuyang) olarak adlandırılan bu ünlü yapı, aslında Lempuyang Dağı’nın dağlık bölgelerini süsleyen bir dizi tapınaktan biridir. Turistler buraya, Agung Dağı’nın sisli zirvesini çerçeveleyen yüksek ejderha merdivenlerinin arasında fotoğraf çekmek için geliyor. Vaktiniz varsa buradayken diğer tapınakları da gezmenizde fayda var. Pura Luhur Lempuyang, Bali’nin en kutsal tapınaklarından biridir ve erişilmesi en zor olanlardan biridir. Biraz egzersiz yapmaya hazır mısınız? Tapınak, ormanda 1.700 adımlık, deniz seviyesinden neredeyse 1.200 metre yüksekliğe çıkan, buzağı heykeli yürüyüşünün tepesinde yer alıyor. Yol boyunca ormanın etrafında koşuşturan gri uzun kuyruklu makaklara dikkat edin. Pura Luhur Lempuyang’a yürüyüş, kondisyon seviyenize bağlı olarak genellikle 1,5 ila iki saat kadar sürer, ancak zirveye ulaştığınızda, antik bir kalıntının mistik güzelliği ve muhteşem manzaralarla ödüllendirileceksiniz. Yürüyüşe hazır değil misiniz? Yerel halktan birinin motosikletine küçük bir ücret vererek bindiğinizde sizi asfalt yolun sonuna kadar götürecektir.

Sidemen Vadisi

Ubud’un arabayla yaklaşık 90 dakika kuzeydoğusunda yer alan zümrüt rengindeki Sidemen Vadisi, turist kalabalığının adaya inmesinden önceki Eski Bali hissini çağrıştırıyor. Basamaklı pirinç tarlalarının ortasında vadide köyler ve arka planda bulutlarla kaplı Agung Dağı beliriyor. Buradaki ziyaretin en önemli özelliği küçük köylerin etrafında dolaşmak. Tarım arazileri ve pirinç tarlalarıyla çevrili yerel halkın hâlâ geleneksel faaliyetlerini sürdürdüğü yer burası. Ayrıca kırsal kesimde Agung Dağı’nın zirvesine doğru yürüyüş yapabilir ya da pirinç tarlaları ve yemyeşil kırsal alanda yürüyüş yaparak kakao ve kahve tarlalarının yanından geçebilirsiniz. Burada yapılacak diğer popüler şeyler arasında nehirlerde rafting yapmak; yoga inzivaları ve dans, oyma veya geleneksel dokuma gibi kültürel faaliyetlere katılmaktır.

Tirta Empul Tapınağı

Merkezi Bali’nin yemyeşil tropik ormanındaki MS 960’lardan kalma Tirta Empul Tapınağı (Pura Tirta Empul), kutsal bir arınma ritüeli fırsatı sunuyor. Ulusal kültürel miras alanı olan bu önemli tapınak kompleksi üç avluya bölünmüştür. Odak noktası, yerel halkın dua etmek ve bir dizi oyulmuş ağızdan fışkıran şifalı suların tadını çıkarmak için geldiği, kutsal bir dağ kaynağından beslenen büyük, dikdörtgen havuzdur. Eğer temizlik ritüelinde yerel halka katılmak istiyorsanız, öncelikle deneyimli bir rehberden geleneklere saygı duyduğunuzdan emin olmasını istemek en iyisidir. Suya tamamen giyinik olarak, Malaya peştemâli ve kuşak takarak girmelisiniz ve avlulara su damlatmanıza izin verilmediğinden önce tapınak kompleksini keşfetmek en iyisidir. Tirta Empul Tapınağı’nı ziyaret etmek için en iyi zamanlar sabahın erken saatleri ve öğleden sonra geç vakitlerdir.

Waterbom Bali

Eğlence için Waterbom Bali’de bir gün planlayın. Kuta’nın kalbindeki bu aksiyon dolu su parkında ailenin her üyesi için bir şeyler var. Çocuklar yüzme havuzlarında eğlenirken siz de nehirden aşağı sürüklenebilirsiniz. Python, Green Viper ve Super Bowl gibi isimler taşıyan birçok kıvrımlı su kaydırağı szi bekliyor. Anneler ve babalar refleksoloji seansı, manikür veya pedikür ya da balık spa terapisi ile rahatlayabilirler. Restoranlar ve kafeler çeşitli beslenme biçimlerine hitap etmektedir ve araziler büyük, gölgeli ağaçlar ve güzel tropik bahçelerle düzenlenmiştir.

Canggu

Canggu’ya doğru ilerlemek için Seminyak’tan kuzeye doğru devam edin. Bir köyde yaşamanın nasıl bir şey olduğu da dahil olmak üzere günlük Bali yaşamının ritimlerini yakalamak istiyorsanız Bali’de gidilecek yer burasıdır. Kasaba, günün her saatinde olağanüstü olan ve fotoğraf çekmek için kesinlikle fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmeye değer olan koyu kumlu plajlara sahiptir. Bu, gezginler için çok fazla altyapıya sahip olmayan, gerçekten kırsal iç kesim özellikleriyle karakterize edilen uzun bir kıyıdır.

Gianyar

Hayvanları ve yaban hayatını görmek için Bali’de nereye gideceğinizi merak ediyorsanız Gianyar tam size göre. Bu kasaba, aynı adı taşıyan naipliğin başkentidir ve hayvanların yaşamına tanık olabileceğiniz pek çok ilgi çekici yere sahiptir. Yakınlaşıp muhteşem taş oymaları görme şansı için Goa Gajah Fil Mağarası’na göz atın. Bu kutsal alan 9. yüzyılda inşa edilmiş ve başlangıçta ana oymanın bir fil olduğuna inanılıyordu. Gerçek hayvanları görmek için, gerçek fillere ve beyaz gergedanlara ev sahipliği yapan yaban hayatı koruma alanlarından Bali Safari ve Deniz Parkı’na gidin.

Sanur

Tarihi gezginlerin genellikle Bali’yi keşfetmek için seyahat ettiği yerlere gitme fikrini seviyorsanız, Sanur’da birkaç gün geçirin. Bu kasaba, adanın en eski lüks tatil bölgesidir ve ambiyans da aynı şekildedir. Çok sayıda muhteşem otel ve olağanüstü yemek bulmakta sorun yaşamayacaksınız, ancak bölge diğer plaj tatil yerlerinin koşuşturmacasıyla dolu değil. Burada sessiz dinlenmeyi seven daha sade bir kalabalık bulacaksınız. Massimo İtalyan Restoranı’nın harika dondurmalarıyla serinleyin ya da 914’ten kalma bir yazıt taşıyan ve onu Bali’nin en eski tarihi eseri yapan Prasati Belanjong Sütunu’nu görün.

Amed

Amed, Bali’nin doğu kıyısındaki rahat balıkçı kasabalarından oluşan 14 km uzunluğunda bir şerittir. Mükemmel şnorkel ve dalış alanları, siyah volkanik kumlu plajları ve Agung Dağı’nın etkileyici manzarasıyla Amed, turistik bölgelerden kaçmak için harika bir yerdir. Amed esas olarak inanılmaz dalış alanlarıyla ünlü olsa da çevrede yapılacak çok sayıda başka şey var. Eğer destansı bakış açılarını seviyorsanız Amed bunları keşfetmek için harika bir yerdir. Bali’deki geleneksel tuz hasadı hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve güzel tapınakları ve iki eski saray gibi tarihi binaları keşfedebilirsiniz.

Bali Swing

İster Instagram profiliniz için onlarca estetik fotoğraf istiyor olun, ister otantik macera heyecanını tatmak isteyin, Bali Swing, Bali’nin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri. Muhteşem Bali manzaraları sunan çok sayıda salıncaktan birini kapın, Instagram’da herkesi kıskandırın. Bali Swing, arka planda geniş bir tropikal bitki örtüsüne sahip bir uçurumun üzerinde asılı duran Asya’nın en ikonik salınımını sunmasıyla ünlü. Salıncaklardan birinin üzerine oturup ileri geri sallandığınızda, hareket sadece tırnak ısıran bir deneyim yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda yakalanmaya değer mükemmel bir kare yaratıyor. Bali Swing, dünyanın her yerinden balayı çiftlerinin ve seyahat blogcularının ilgisini çeken, güzel arka planlara sahip çok sayıda güzel salıncak içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir