Maldivler

Maldivler Hava Durumu

Maldivler Hava Durumu

Hint Okyanusu’nun ortasındaki Maldivler hava durumu ile yıl boyunca turizm sezonunu devam ettiriyor. Maldivler’de küçük atol ve adalara yayılmış sayısız cennet sizi bekliyor.

Ekvatorun yakınında bulunan Maldivler, tüm yıl boyunca sürekli olarak sıcak ve genellikle nemli olan, ancak belirgin yağışlı ve oldukça kurak mevsimlere sahip tropikal bir iklime sahiptir. Aralık ve Nisan ayları arasında yağış miktarları en düşük seviyededir ve en uzun güneşlenme saatleri sağlar. Mayıs ayında rüzgar yönündeki bir değişiklik, Kasım ayına kadar sürebilen Güney Batı muson yağmurlarını getiriyor. Muson mevsimleri ülkenin kuzeyinde en büyük etkiye sahiptir. Maldivler hava durumu ve iklimi sayesinde özellikle kış aylarında resimli bir kitaptan fırlamış gibi kusursuz ve baştan çıkarıcı bir deneyim yaşarsınız.

  • Maldivler Turları "Para iadesi garantisiyle"
    5 gece konaklama, uçak bileti, transferler ve vergiler dahil WTS'de!
Maldivler

Maldivler İklimi Nasıl?

Maldivler'in iklimi tropikal, sıcak ve nemlidir. Gündüz sıcaklıkları tüm yıl boyunca 29°C ile 32°C arasındadır. Su sıcaklıkları da neredeyse hiç dalgalanmaz ve yılın herhangi bir zamanında 27°C ile 29°C arasında değişir. Yağmur mevsimi (muson) Mayıs'tan Ekim'e kadar sürer. Değişen muson rüzgarlarının süresi ve şiddeti yıldan yıla değişmektedir. Bununla birlikte, yağışlı mevsim genellikle en geç Mayıs ayına kadar güneybatı musonuyla başlar. Sadece yağmur riski değil, aynı zamanda yağış miktarı da artabilir.

Aynı zamanda, yoğun güneş ışığı ve yüksek nem ile sıcaklıklar hala 30 derecenin üzerine çıkıyor. Ufukta denizin üzerinde beliren kara bulutlar, Mayıs ve Ekim ayları arasında nadir değildir. Yağmur, özellikle takımadaların kuzeyinde, sık sık gökten kısa, şiddetli sağanak şeklinde yağar. Ancak, yazın neredeyse her zaman sert bir esinti olduğundan, genellikle kısa sürede hava tekrar düzelir. Maldivler'de gerçek fırtınalar nadirdir.

En yağışlı sezonda dahi Maldivler’de turizm faaliyetleri devam eder. Çünkü çoğunlukla yağışlar kısa sürelidir ve hava 30 derece civarında olduğundan denize girmeye devam edebilirsiniz. Kasım ve Aralık geçiş aylarında hala düzenli olarak yağmur yağar ve hava değişkenliğini korur. Ocak ayına kadar rüzgar değişmez ve ılık, sakin ve kurak mevsim orta kuzeydoğu musonuyla başlar.

Ocak ve Mart arası hava berrak, deniz çoğunlukla cam gibi pürüzsüz ve gökyüzünde neredeyse hiç bulut yoktur. Ortalama olarak, güneş gökyüzünden sekiz saat boyunca parlar. Bu nedenle, Ocak ve Mart ayları arasında çoğu tatilcinin Maldivler'deki atollerde dolaşması şaşırtıcı değil. Mart ve Nisan ayları yılın en sıcak aylarıdır. Sıcaklıklar 32°C ila 35°C'ye ulaşıyor. Muson Nisan ayında değiştiğinde, genellikle rüzgarsız ve bunaltıcı derecede nemli olur.

Maldivler’de su sıcaklıkları tüm yıl boyunca 27°C ile 30°C arasındadır, dolayısıyla teorik olarak yılın herhangi bir zamanında yüzebilirsiniz. Ancak sahil tatilcileri sakin kış aylarını tercih ederken, rüzgar sörfçüleri ve uçurtma sörfçüleri daha fırtınalı yaz aylarını tercih ediyor. Temel olarak, ekvatordan uzak kuzey atollleri daha kuru ve biraz daha güneşlidir . Aynı zamanda, gündüz ve gece ile yaz ve kış arasındaki sıcaklık dalgalanmaları, ada devletinin güneyinde olduğundan daha belirgindir.

  • Maldivler Otelleri "%50'ye varan indirimli fiyatlarla"
    Oda/kahvaltı, yarım pansiyon ve her şey dahil konaklama seçenekleriyle WTS'de!
Maldivler

Maldivler'e Seyahat Etmek İçin En İyi Zaman

Sri Lanka'nın güneybatısındaki takımadalar, yılın her döneminde yüksek yaz sıcaklıkları ve çok sıcak geceler ile tropikal havaya sahiptir. Yüzme ve dalış tatilleri için en iyi seyahat zamanı Aralık ortasından Mart sonuna kadardır. Gökyüzü masmavi, hava kristal berraklığında ve deniz baştan çıkarıcı bir turkuaz renkte sakince parlar.

Adaların rüya kumsallarının keyfini çıkarmak ve şnorkel, dalış maskesi ve oksijen şişesi ile su altı dünyasını keşfetmek için mükemmel koşullar. Kış aylarında maksimum değerler 30°C civarındadır ve neredeyse hiç dalgalanma göstermez, aynısı 27°C ila 29°C'ye ulaşan su sıcaklıkları için de geçerlidir. Karada, sizi serinletmek için neredeyse her zaman hoş bir esinti vardır.

En iyi seyahat süresi: Ocak - Mart
Yüzme, dalış, şnorkelle yüzme: Ocak-Mart, Nisan
Rüzgar ve uçurtma sörfü: Mayıs-Ekim, Kasım, Aralık
En yoğun sezon: Noel, Ocak, Şubat

Maldivler'de yüksek sezonda otel fiyatları, özellikle Noel tatillerinde yükselir. Tasarruf etmek istiyorsanız geçiş ayı olan Nisan'ı göz önünde bulundurmalısınız. Güneybatı musonunun başlamasından kısa bir süre önce, genellikle rüzgarsız ve oldukça kurudur.

Dalış ve şnorkelle yüzme hala eğlenceli. Ancak, zaman zaman aşırı derecede sıcak ve bunaltıcı olabilir. En sevdiğimiz ay Şubat, çünkü artık Noel ve Yeni Yıl misafirleri gitti ve yoğun sezona rağmen en azından biraz daha sessiz.

Uçurtma sörfçüleri ve rüzgar sörfçüleri Maldivler tatillerini Mayıs ve Ekim ayları arasında rezerve ederler: Yaz aylarında güneybatı musonları adalara sert rüzgarlar ve bazen sert dalgalar getirir.

Gökyüzü artık daha sık bulutlu, düzenli olarak yağmur yağar. Ancak, su ve hava sıcaklıkları yüksek kalır. Yeni başlayanlar, Kasım ve Aralık gibi biraz daha az fırtınalı geçiş aylarını tercih ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir