Endonezya

Bali Vize İstiyor Mu?

Bali Vize İstiyor Mu?

Endonezya’nın ünlü tatil adası Bali’yi ziyaret edecek Türk vatandaşları Endonezya vizesine tabidir. Ancak bu “kapıda vize” uygulaması ile kolay bir prosedürdür.

Endonezya’ya gidecek Hususi (yeşil) ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. 30 güne kadar turistik amaçlı seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Endonezya’ya varış noktasında (hava ve deniz limanları ile kara hudut kapıları) 35 ABD Doları ödeyerek “Varışta Vize” (Visa on Arrival) alarak kolayca ülkeye giriş yapabilirler. almak suretiyle ülkeye giriş yapabilirler. Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise 30 güne kadar olan seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur.

*30 günlük turistik seyahat süresi aşıldığında ise her bir gün için 66 ABD doları tutarında idari para cezası uygulanır. Söz konusu cezayı ödemeyen kişilerin Endonezya’dan çıkışına izin verilmez.

Bali Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bali’yi ziyaret edecek Türk vatandaşlarının kapıda vize işlemlerinde sorun yaşamamaları için aşağıdaki belge ve evrakları yanlarında bulundurmaları gerekiyor;

• Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
• Kimlik kartı
• Dönüş uçak bileti
• Otel rezervasyonunu gösteren konaklama belgesi
• Varsa davetiye
• Ayrıca Endonezya yetkilileri bazı kişilerin finansal durumunu gösteren belgeler de talep edebilir.

Bali Turist Vergisi Nedir?

Dünyanın en çok turist çeken adalarından biri olan Bali yönetimi, adanın doğasını ve kültürünü korumak amacıyla 2024 yılı başında yeni bir uygulama getirdi. Endonezya’nın Bali adasına girmek isteyen yabancı turistler artık 10 dolar vergi ödüyor. Bali turist vergisi yurtdışından ya da Endonezya’nın farklı noktalarından Bali’ye gelen yabancı turistlere yönelik olarak uygulanıyor. Ödeme online olarak da yapılabiliyor.

Bali Turist Vergisi Nasıl Ödenir?

Bali’ye gelen turistler online olarak ödemeyi yapabilir. Vergi, 150 bin Endonezya Rupisi (yaklaşık 10 dolar) tutarında. Vergiyi resmi Bali Turizm Web Sitesi üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz. https://lovebali.baliprov.go.id/ adresinden başka yere ödeme yapmamanız önemlidir. Bu konuda online dolandırıcılık girişimleri vardır. Ayrıca vergiyi varışta havalimanında da ödeyebilirsiniz ancak vakitten kazanmak için online ödeme yapmanızı öneririz. Bali yönetimi turizm vergisinden elde edilen geliri kültürel mirası, Bali geleneklerini, sanatlarını ve yerel bilgeliği korumak, Bali adasının sürdürülebilir kültürünü sağlamak için kullanılacağını duyurdu.

Bali Tatilinde Dikkat Edilecek Hususlar

Türkiye Cumhuriyeti Cakarta Büyükelçiliği internet sitesinde birtakım uyarılarda bulunuyor. Yapılan uyarılar şu şekilde;

Buna göre Bali adasında yabancı turistlere yönelik kapkaç ve gasp olayları zaman zaman yaşanmakta. Özellikle gece saatlerinde dışarı çıktığınızda pasaportlarınızı konakladığınız otelin kasasında bırakın. Yanınızda ihtiyacınızdan fazla nakit para bulundurmayın. Kalabalık yerlerde yürürken cüzdanınızı ve cep telefonunuzu dışarıdan görülmeyen yerlerde taşıyın.

Bali adasında Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilciliği bulunmuyor. Bu yüzden güvenlik hususuna özenle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Bali adasındaki motorlu taşıt trafiği dünyanın en yoğun trafiklerinden biri olarak kabul ediliyor ve trafik tıpkı İngiltere’deki gibi sağdan akıyor. Bali’yi ziyaret edenlerden araba ya da motosiklet kiralayacak olanların trafik kurallarına mutlak surette riayet etmeleri tavsiye ediliyor. Yabancı uyruklu kişilerin trafik kazasına karışmaları veya bir kural ihlali yapmaları durumunda Endonezya vatandaşlarından daha yüksek tutarlı para cezaları ödemek durumunda kaldıklarına sık sık şahit olunuyor.

Bu arada Endonezya’ya girişlerde sağlık sigortası zorunlu değildir.

Kovid-19 pandemisi sonrası 9 Haziran 2023’ten itibaren seyahat edenlerin artık aşı belgesi göstermeleri zorunluluğu da kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir