Endonezya

Bali Festivalleri

Bali Festivalleri

Endonezya’daki “Tanrıların Adası” olarak ün kazanan Bali’de yılın her döneminde ziyaretçiler için eğlenceli etkinlikler ve rengarenk festivaller bulmak mümkün.

Bali’de her ay her zaman özel etkinlikler ve festivaller sizi bekliyor. Kültürel geçit törenlerinden festivallere ve dini bayramlara kadar birçok etkinlik artık halka açık olduğundan turistler de bu etkinliklere yoğun ilgi gösteriyor. Bali’deki her bölge ve geleneksel köyleri, kendi benzersiz yerel kültürlerini tanıtan yaratıcı/kültürel bir etkinlik düzenlemeye teşvik ediliyor.

Ocak Ayında Bali Festivalleri

Aralık ayının son haftasından Ocak ayının ilk haftasına kadar devam eden ve su savaşı olarak da bilinen Suwat Water Garden Festival, Tayland’daki Songkran festivaline benzer bir etkinlik. İnsanların nehir suyuyla birbirini ıslattığı ritüel ile tüm katılımcıların vücutlarındaki tüm kötü şeyleri temizleyebileceğine inanılıyor. Ocak ayının ilk haftasındaki Mekotek/ Mekotekan Munggu köyünde düzenlenen, erkeklerin geleneksel kıyafetlerini giydikleri, tapınakta dua ettikleri ve tahta mızraklar taşıyarak çevrede yürüyüş yaptıkları bir köy geleneği

Şubat Ayında Bali Festivalleri

Kintamani’deki Balingkang Festivali Çin Yeni Yılı’nı kutlamak için Çin-Budistler ve Bali-Hindu arasında bir füzyon kültürel etkinliği. Etkinlik sırasında, Batur tapınağının yakınındaki cadde boyunca, uçlarına Çin feneri iliştirilen çok sayıda özel penj (dekoratif bambu direkler) yerleştiriliyor ve yerel halk hediyelik eşyalar satmak için tezgah açıyor. Çin Yeni Yılı Kutlaması (Ocak sonu – Şubat başı) boyunca aslan dansları ve diğer kültürel gösteriler gerçekleştiriliyor. Denpasar Şehri’nin Yıldönümünde (27 Şubat) Kültürel konserler, yerel yarışmalar ve dev geçit törenleri düzenleniyor. Şubat ayının son haftasındaki Berawa Plajı Festivalinde ise canlı performanslar, sanat sergisi ve yiyecek pazarı açılıyor.

Mart Ayında Bali Festivalleri

30 Mart’ta Singaraja Şehri’nin Yıldönümü kutlanıyor. Adanın ikinci büyük şehrindeki kutlamalar da başkent Denpasar’daki kadar heyecan verici. Ubud’daki Bali Ruh Festivali (geçici) genellikle bir hafta süren dolu dolu ve heyecan verici aktiviteler, etkileşimli atölye çalışmaları, canlı topluluk pazarı ve şifa merkezi, çocuklar için aktivite alanı, yoga ile düzenlenen etkinliklerle dünyanın en ilham verici yoga festivallerinden biri olarak biliniyor.

Nisan Ayında Bali Festivalleri

10-19 Nisan tarihleri arasındaki Gianyar Festivalinde resim sergisi, yarışmalar ve geçit törenleri gibi birçok etkinlik düzenleniyor. Ayın son haftasındaki Ubud Yemek Festivali Güney Doğu Asya’daki tüm yemek meraklıları için ünlü bir mutfak etkinliği. Bu festivaldeki üç gün boyunca, başta Bali olmak üzere Endonezya’nın her yerinden çok sayıda restoran veya gıda üreticisi, yemek tutkunlarına en çok satan yemeklerini tanıtıyor.. Ayrıca canlı performanslar ve yemek pişirme gösterilerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından en iyi şefler ve gıda uzmanları da festivale katılıyor. Semarapura Festivali (28 Nisan) Klungkung bölgesinin başkenti Semarapura’nın yıldönümünü kutlamak için yerel bir etkinlik.

Mayıs Ayında Bali Festivalleri

Tüm mayıs ayı boyunca devam eden Festival Bahari Badung, Badung krallığını Bali’de turizmin merkezi olarak tanıtmak için yapılan büyük bir kutlama. Bu etkinlik her yıl güney Bali kıyısının farklı yerlerinde düzenleniyor. Kültürel bir geçit töreni, tekne yarışması ve diğer kıyı temalı etkinlikler yapılıyor. Bali Blues Festivali Nusa Dua’da düzenlenen ve Endonezya’dan ve dünyanın dört bir yanından birçok müzisyenin katılacağı bir müzik etkinliği. Festivalin teması her yıl değişiyor. Buleleng Sanat Festivali ise Buleleng bölgesine daha fazla turist çekmek amacıyla yerel kültürü tanıtmak ve korumak amacıyla her yıl düzenlenen bir festival.

Haziran Ayında Bali Festivalleri

Haziran ortasından Temmuz ortasına dek süren Bali Sanat Festivali – Pesta Kesenian Bali, adadaki en büyük yıllık etkinlik. Bali’deki kültürel kutlamanın zirvesi ve bir ay sürüyor. Bali çevresindeki her bölge en iyi adaylarını kostüm geçit törenine, geleneksel gamelan orkestrasına ve diğer birçok yarışmaya gönderiyor. Endonezya cumhurbaşkanı da genellikle Denpasar’daki açılış törenine katılıyor. Tenganan Pandan War, yerel halkın geleneksel bir savaş etkinliği. Tenganan Köyü’nde düzenlenen bu etkinlik sırasında, yerel yetişkin erkeklerin dikenli pandan yaprakları ve rattan kalkan kullanarak birbirlerine saldırdığına tanık olabilirsiniz. Bu ritüel Savaş Tanrısı Dewa Indra’ya bir saygı duruşu olarak düzenleniyor.

Temmuz Ayında Bali Festivalleri

Temmuz ayı başlarında düzenlenen Twin Lake Festivali uyum içinde olma ve doğayı temiz tutma konusunda farkındalık yaratma umuduyla Buyan ve Tamblingan göllerini tanıtmak için yapılıyor. Bali Uçurtma Festivali (Temmuz ortası): Denpasar veya Sanur’da düzenlenen ve Bali’nin her yerinden birçok banjardan (bölge topluluğu) genç grubunun katıldığı yıllık bir uçurtma festivali. Bali Uluslararası Choir Festivali Kanada, Letonya, Litvanya, Polonya, Çin, Malezya, Filipinler, Güney Kore, ve Tayland gibi dünyanın dört bir yanından çok sayıda katılımcının takip ettiği adadaki en önemli müzik etkinliklerinden biri. Ay sonundaki Tulamben Festivali Tulamben’i dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak tanıtmak için her yıl düzenlenen tüplü dalış etkinliği. Temmuz ortasındaki Makepung Festivali’nde ise yerel çiftçiler hasadı kutlamak için Jembrana naipliğinde bufalo yarışı yapıyor. Adanın en çok fotoğraflanan etkinliklerinden biri. Ubud Köyü Caz Festivali birçok yerel ve uluslararası sanatçının efsanevi hitlerini samimi bir ortamda seslendirerek caz müziği tanıtan uluslararası bir müzik etkinliği.

Ağustos Ayında Bali Festivalleri

Badung Tarım Festivali Bali şarabı da dahil olmak üzere mükemmel tarım ürünleriyle ünlü Plaga Petang’da her yıl düzenlenen bir etkinlik. Bu etkinlik, yerel halkın tarım sektöründe gelişmeyi sürdürmeye olan ilgisini artırmayı amaçlıyor. Festival boyunca kültürel geçit töreni, sergi, kermes ve yemek pişirme etkinlikleri gerçekleştirilecek. Sanur Köyü Festivali, Sanur’da potansiyelleri ve yerel kültürü tanıtmak amacıyla her yıl düzenlenen bir etkinlik. Geleneksel tekne (jukung) yarışı, müzik gösterileri düzenlenip açık hava pazarları kuruluyor. Tirta Gangga Festivali süresince bölgede halkın şiir, dans, tiyatro ve gamelan gösterileri yapacağı geçici bir sahne inşa ediliyor.

Eylül Ayında Bali Festivalleri

Eylül ayı ortasındaki Taman Ujung Festivali Doğu Bali’deki Taman Ujung Sukasada’da düzenlenen yerel bir etkinlik. Burası etkileyici mimarisi nedeniyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Festival boyunca Karangasem sanatçılarının birbirinden güzel kültürel gösterileri yer alıyor. Lovina Festivali Kuzey Bali’de, Lovina bölgesindeki turizm potansiyelini teşvik etmek amacıyla düzenlenen kültürel bir etkinlik olup, Kaliasem köyünde yarışmalar, pazar ve boğa yarışları yer alıyor. Balinale – Bali Uluslararası Film Festivali Yerel film yapımcılarının çalışmalarını kutlamak ve ödüllendirmek için her yıl düzenlenen bir etkinlik.

Ekim Ayında Bali Festivalleri

Nusa Penida Festivali geleneksel dans gösterileri, dalış yarışmaları ve diğer birçok heyecan verici aktiviteden oluşan bir etkinlik. Bu etkinlik Nusa Penida’nın sahip olduğu tüm doğal potansiyeli tanıtmak için düzenleniyor. Perang Tipat Bantal Mengwi’nin Kapal köyünde yıllık bir etkinlik. Bu etkinlik, yerel çiftçilerin bol hasatları için Tanrı’ya şükranlarını sunmalarının bir simgesi olarak 13. yüzyıldan kalma bir gelenek. Festival günü ilk olarak köy tapınağında dua ediliyor. Daha sonra köyün erkekleri gruplara ayrılacak ve daha sonra başka bir gruba pirinç keki atmaya başlayacaklar. Ubud Yazarlar ve Okuyucular Festivali, Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en ünlü kültürel ve edebi etkinliği haline geldi. Birçok ülkeden yazarlar, okuyucular ve gazeteciler katılıyor. Ekim ayı sonundaki Uluwatu Festivali, bölgenin farklı yerlerinde her yıl düzenlenen bir festival. Çok sayıda müzik performansı, kültürel gösteri ve DJ gösterisi olacak. Sörf, balıkçılık ve kumdan heykel gibi bazı spor yarışmaları da düzenleniyor. Nusa Dua Festivali ise Endonezya’nın tüm adalarından çok sayıda katılımcının takip ettiği ulusal bir sanat etkinliği. Müzik gösterisinin yanı sıra sanat gösterileri ve sergiler de var.

Kasım Ayında Bali Festivalleri

Legian Plaj Festivali yerel sanatçılar tarafından yaratılan en iyi sanat ve el sanatları ürünlerinin sergilendiği, kültürel sergilerin yer aldığı yıllık bir etkinlik. Moda ürünleri, ev dekorları, heykeller, tablolar ve diğer özel parçalar bazı performanslarla birlikte sergileniyor. Sidemen Festivali’nde ise geleneksel kumaşlar ve dokumalar tanıtılıyor.

Aralık Ayında Bali Festivalleri

Pemuteran Bay Festivali Bali’nin kuzey kıyısındaki dalış noktalarının ve deniz yaşamının güzelliğini tanıtmayı amaçlayan bir denizcilik festivali. Ay sonundaki Denpasar Festivali, başkentte düzenlenen, yerel ürün sergileri, mutfak lezzetleri, kültürel geçit töreni, yarışmalar, konserler, geleneksel müzik ve dans gösterileri gibi birçok heyecan verici etkinliğin yer aldığı düzenli bir yıl sonu kutlaması. 25 Aralık – 1 Ocak arasındaki Pandawa Plaj Festivali, Bali’nin en büyük plaj etkinliklerinden biri. Panglipuran Köy Festivali Bangli’deki büyüleyici antik köyü tanıtmak için yerel yönetim tarafından her yıl düzenlenen bir etkinlik. Panglipuran, UNESCO tarafından en temiz geleneksel köy ve korunan geleneksel alanlardan biri olarak ödüllendirildi. Nusa Dua Işık Festivali Bali’nin en ünlü festivallerinden. Sergilenen renkli lambaların pek çok güzel kurulumuyla her yıl farklı bir tema seçiliyor. Festival boyunca günlük performansların ve yemek pazarının da keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir