Endonezya

Bali’ye Ne Zaman Gidilir?

Bali'ye Ne Zaman Gidilir?

Endonezya’nın ünlü tatil adası Bali’de hava sıcaklığı yıl boyunca 25-30 derece olsa da ziyaret etmek için en iyi zaman Nisan-Ekim ayları arası kurak sezondur.

Gerçek şu ki Bali’yi ziyaret etmek için asla kötü bir zaman yoktur. Ancak yılın belirli ayları, mevsimlere, hava durumuna, bütçenize ve tercihlerinize bağlı olarak size diğerlerinden daha iyi bir deneyim sunabilir. Tropik iklime sahip Bali’de hava sıcaklığı yıl boyunca 25° – 30° derece arasında değişir. Çoğu turist ve balayı çifti, plajda güneş altında uzun günler geçirmek için Bali’nin kurak mevsimini tercih eder. Ancak yağmur mevsiminde ziyaret etmenin de daha uygun fiyatlar gibi bazı cazip tarafları vardır. Endonezya’nın en popüler balayı adası Bali’yi ziyaret etme hayalinizi hayata geçirmeye hazır mısınız? Bali’yi ziyaret etmek için en iyi zamanı gösteren ve Bali’ye ne zaman gidilir sorusuna tüm ayrıntılarıyla yanıt veren rehberimize göz atarak tatilinizi planlayın.

Bali’yi ziyaret etmek için en iyi zaman adanın Nisan ayından Ekim ayına kadar süren kurak mevsimidir. Bali’de yılın bu dönemindeki hava, turistlere Endonezya’nın en iyi plajlarından bazılarının keyfini çıkarmak ve Batur Dağı’nda yürüyüş yapmak ve uçurumdan atlama gibi açık hava maceralarına katılmak için ihtiyaç duydukları iklimi sağlar. Bali’de ortalama sıcaklık yıl boyunca 25° ile 30° santigrat derece arasındadır. Kurak mevsim boyunca turistler, ortalama günlük sıcaklığın 20’li derecelerde olduğu güzel plaj havasının tadını çıkarır.

Nisan-Ekim ayları Bali’de yılın en az nemli zamanıdır. Bali’nin kurak mevsiminde bol miktarda güneş ışığı bekleyebilirsiniz, ancak ara sıra yağmura yakalanırsanız da şaşırmayın.Ancak yağmur genellikle tüm gün sürmez ve manzaraya kendine özgü bir tropikal güzellik katar. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist, tatil dostu havanın avantajlarından yararlanmak için kurak mevsimde Bali’ye akın ediyor. Bali otel fiyatları Nisan ayında yükselmeye başlar, Ağustos ayında zirveye ulaşır ve Aralık ayına kadar yavaş yavaş düşer. Kurak yani en popüler mevsimde Bali’yi ziyaret ediyorsanız araba yolculuklarından mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız. Kalabalığa ve trafiğe rağmen Bali, nisan ayından ekim ayına kadar seyahat etmek için harika bir yer. Bol güneş ışığı, hafif bir esinti, ılık masmavi deniz suyu ve minimum nem…

Nisan Ekim Arası Kurak Sezon

Bali'ye Gitmek İçin En İyi Zaman

Bali’de iki ayrı mevsim vardır: Kurak ve Yağmur… Ziyaretçilerin tercihleri değişiklik gösterse de Bali’yi ziyaret etmek için en popüler mevsim yılın kurak dönemidir. Turistlere Bali’nin Seminyak Plajı, Nusa Dua Plajı ve Echo Plajı gibi sahildeki inanılmaz sıcak noktalarını keşfetmeleri veya kültürel Ubud şehri veya Jatiluwih’deki güzel pirinç tarlaları gibi cazibe merkezlerini ziyaret etmeleri için bol güneşli günler sunar.

Kalabalıktan kaçınmak istiyorsanız okul tatili dışında kalan Nisan, Mayıs, Eylül veya Ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Yağmur olasılığının biraz daha yüksek olmasına rağmen, bu süre zarfında hala hoş bir havayla karşılaşacaksınız. Ancak konaklama ve etkinliklerin daha düşük maliyeti ve daha az kalabalık, daha yüksek sağanak yağış riskini telafi edebilir. Kurak sezonun ortasında (Haziran-Ağustos) ziyarete gelen turistler, Bali çevresindeki neredeyse tüm popüler turistik mekanlarda büyük kalabalıklarla karşılaşacak. Kuta, Ubud, Seminyak ve Canggu gibi başlıca turistik bölgelerden uzaklaşarak karmaşanın bir kısmından kaçınabilirsiniz.

Bunun yerine Bali’de alışılmışın dışında olanı keşfedin. Kuzey Bali, şelaleler ve pirinç tarlalarıyla doludur. Doğu Bali’deki plajlar, özellikle de Keramas çevresindeki plajlar, güneydekilere göre çok daha az kalabalıktır. Araba kiralamanız halinde pirinç tarlalarını ve küçük köyleri de gezebilirsiniz. Ayrıca eski bir yanardağın kalderasındaki ikiz göller olan Buyan Gölü ve Tamblingan Gölü’nü ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz.

Kurak mevsim Bali’yi ziyaret etmek için açık ara en popüler zaman olsa da yağmurlu mevsimin de kendine has güzelliği vardır. Ortalama sıcaklık genellikle Kasım, Aralık ve Ocak aylarında 27 derece civarında olup Şubat ve Mart aylarında 29 ila 30 dereceye yükselir. Yağış açısından Bali, Aralık-Şubat ayları arasında en yağışlı dönemini yaşar. Yağışlı mevsimde Bali’yi ziyaret ederseniz çok fazla sıcaklık, nem ve yağmura maruz kalabilirsiniz; Bu yüzden yağmurlu mevsimde otellerde daha uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz.

Yağmurlu mevsimde, özellikle de yaklaşık yarım milyon turistin tatil kutlamaları için Bali’ye gittiği Aralık ayında, kötü hava tüm turistleri uzak tutmuyor. Ancak muson mevsimi çok daha az kalabalıktır ve hâlâ yapılacak çok şey vardır. Adanın birçok yoga stüdyosundan birini ziyaret etmeyi, Bali yemekleri pişirme dersi almayı, Ubud çevresini gezmeyi, Kuta’daki sinemalarda bir film izlemeyi veya destinasyonun muhteşem tapınaklarını keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

Yağmur mevsimi Batur Dağı’na tırmanmak veya Ubud çevresindeki pirinç tarlalarını keşfetmek için uygun bir zaman değil. Yollar çamurla kaplanabilir. Ama unutmayın ki yağmur fırtınaları bazen sadece birkaç saat sürer. Bali’deki muson mevsiminde bile bronzlaşmaya yetecek kadar güneş bulacaksınız.

Bali'ye Hangi Ayda Gidilir?

Bali’yi ziyaret etmek için en iyi ay Nisan, ardından Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Ada hala kalabalık olsa da, turizm sezonunun en yoğun olduğu haziran, temmuz ve ağustos ayları kadar yoğun (ya da pahalı) olmayacak. Bu aylarda hava güneşli ve güzeldir, yalnızca ara sıra sağanak yağmurlar görülür.

Bali’de sörf yapmak mı istiyorsunuz? Nisan ve Mayıs ayları Canggu, Uluwatu, Kuta ve Bingin gibi batıya bakan plajlarda sörf için harika koşullar sağlar.

Yılın bu zamanlarında Bali’ye bir gezi planlıyorsanız gözünüzü takvimde tutun. Bali takvimine dayanan Bali Sessizlik Günü olan Nyepi, genellikle Mart veya Nisan aylarında gerçekleşir. 24 saat boyunca ada tamamen kapatılıyor ve herkesin katılımı bekleniyor. Işıklar kısılıyor, işletmeler kapanıyor, televizyonlar ve müzik sistemleri sessize alınıyor ve ulaşım (havaalanı dahil) duruyor; bu da turistlere zorluk çıkarıyor.

Bali’yi ziyaret etmek için en iyi aylar olarak mayıs, eylül ve ekim ayları nisan ayına rakiptir. Benzer sıcak ve güneşli havalara sahiptirler. Adaya gelen turist oranı yoğun sezondaki kadar yüksek değildir. Bali seyahatinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak tonlarca eğlenceli etkinlik ve sezonluk aktivite de mevcut.

Mayıs ayı boyunca Bali’nin Badung naipliği Bahari Festivali’ne (veya “deniz festivali”) ev sahipliği yapar. Geleneksel tekne yarışmaları, geçit törenleri ve sahil etkinlikleri gibi çeşitli etkinlikler aracılığıyla ziyaretçileri Bali’nin güney kıyısına çekmeyi amaçlıyor.

Ekim veya Kasım aylarında Bali’yi ziyaret eden turistler aynı zamanda sürükleyici bir kültürel etkinliği görme fırsatına da sahip oluyor: Makepung Buffalo Yarışları. Çiftçiler bufalolarını geleneksel ahşap sabanlara bağlarlar, ardından Batı Bali’deki Jembrana çevresinde en hızlı süreyi kazanmak için 500 metre uzunluğundaki pirinç tarlalarında boynuzlu hayvanlarla yarışırlar. Bu etkinlik serisinin bir başka ilginç yönü de Buffalo defileleridir. Çiftçiler, kostüm yarışmalarında “En İyi Giyinen” unvanını kazanma umuduyla bufalolarını kültürel öğelerle süsler.

Ekim başındaki yağmurlar, Bali’nin ünlü pirinç tarlalarını ziyaret etmek için harika bir manzara oluşturur. Yemyeşil doğa, Tegalalang, Jatiluwih ve Munduk gibi yerlerdeki teraslı manzaraları zümrüt renkli bir cennete dönüştürüyor. Bu ünlü doğal cazibe merkezlerinin ardındaki geleneksel tarım teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için pirinç tarlalarında rehberli bir tur rezervasyonu yapmayı düşünebilirsiniz.

Bali Hangi Mevsimde Daha Ucuzdur?

Bali’ye seyahat için en ucuz zaman muson mevsimi, özellikle de yoğun yağmurun görüldüğü Ocak ayıdır. Ancak Ocak ayında bile birçok turist Bali’nin keyfini çıkarmaya devam ediyor. Bazı yıllarda Hindular için Bali’deki en önemli bayramlardan biri olan Galungan, muson mevsiminde gerçekleşir. 210 günlük Bali takvimine dayanmaktadır, dolayısıyla tatil bazen aynı geleneksel takvim yılında iki kez gerçekleşebilir. Dindarlar, ataların ruhlarının Galungan döneminde Dünya’yı ziyaret ettiğine inanırlar. Aileler yiyecek ve çiçek sunumları hazırlar ve bunları yerel tapınaklara götürür. Ayrıca, Bali’nin dört bir yanında ortaya çıkan penjor, meyveler ve çiçeklerle sarkan kavisli bambu direklerin yanı sıra, adayı bir şenlik cennetine dönüştüren yerleşim kapılarındaki mini sunakları da göreceksiniz. Etkinlik öncesinde jaja olarak bilinen özel tatil pastasının tadına bakmak için köy pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Muson mevsimindeki şiddetli yağmurlar bazı açık hava etkinliklerinin yasak olmasına neden olabilir. Neyse ki Bali, iç mekanlarda da yapılabilecek pek çok şey sunuyor. Oteller ve uçak biletleri için biriktirdiğiniz paranın bir kısmını Uluwatu, Nusa Dua veya Jimbaran Körfezi’ndeki lüks tatil yerlerinden birinde bir spa uygulamasıyla kendinizi şımartmaya ayırabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzu esnetebilir ve Ubud veya Canggu’daki bir yoga dersinde rahatlayabilirsiniz. Geceleri yerel dansçıların Bali’nin efsanelerini ve folklorunu hayata geçirmesini görmek için Nusa Dua Tiyatrosu’na veya Bali Safari Parkı’na da gidebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir