Endonezya

Bali Hava Durumu

Bali Hava Durumu

Endonezya’nın popüler tatil adası Bali’de tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca sıcak olsa da Bali’ye gitmek için en iyi zaman Nisan’dan Ekim’e kadar süren kurak mevsimdir.

Dünyaca ünlü balayı adası Bali’deki hava durumu tatil planlaması yaparken en önemli faktörlerden biridir. Bali’yi ziyaret etmek için en iyi zaman temel olarak 2 faktöre bağlıdır: Hava durumu (güneş ışığı, yağış, sıcaklık, deniz koşulları) ve resmi tatiller. Tropik Adalar‘ın tamamında olduğu gibi Bali’de yıl boyunca yüksek sıcaklıklar ve nem hakimdir. Bali ekvatorun yakınında (8 derece güney) yer alır ve iki farklı mevsimi vardır: Nisan’dan Ekim’e kadar süren kurak mevsim ve Kasım’dan Mart’a kadar süren yağmurlu mevsim. Birçok nedenden dolayı Bali’ye gelmek için en iyi zaman Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Ekvatora yakınlığı nedeniyle tropik bir iklime sahip olan Bali’de ortalama sıcaklıklar yıl boyunca çok fazla değişmezken, yağışlı mevsimdeki nem çoğu zaman havanın çok daha sıcak hissedilmesine olmasına neden olur. Dağlık bölgeler ve Ubud gibi daha yüksek rakımlı yerler genellikle sahilden biraz daha serindir. Deniz tüm yıl boyunca ılıktır ve ortalama su sıcaklıkları 27°C ile 30°C arasında seyreder.

Nisan'dan Ekim'e kadar

Bali'de Kurak Mevsim

Nisan ve Ekim ayları arasında güvenilir kuru ve güneşli bir hava bekleyebilirsiniz; Ortalama gündüz en yüksek sıcaklık değerleri 30’ların altında seyreder. Kurak mevsim, yüksek mevsimle aynı zamana denk gelir ve gezginlerin kış sıcaklığını aramak için güney yarımküreden akın ettiği Haziran ve Temmuz aylarında zirveye ulaşır. Bu aylarda uçuş, konaklama ve aktivite rezervasyonları daha pahalı olabilir. Mayıs-Eylül arası, Bali’nin güzel plajlarının keyfini çıkarmak için en iyi zamandır ve aynı şey dalış ve şnorkelli yüzme için de geçerlidir, çünkü az yağış ve bol güneş ışığı nedeniyle görünürlük mükemmeldir. Eğer aradığınız şey harika hava, yürüyüş ve plajlar ise, bunu tam da bu mevsimde yapın.

Kasım'dan - Mart'a kadar

Bali'de Yağmur Mevsimi

Yağmur mevsimi sıcak ve nemlidir ve genellikle sabah ve öğleden sonra şiddetli yağmur yağar, ancak büyük bir sağanak yağıştan sonra gökyüzü genellikle birkaç saat boyunca açıktır. Günlerce süren yağışlar nadir görülür. Bali, tropik kasırgalar nedeniyle Ocak ile Nisan ortası arasında daha şiddetli yağışlara sahne olabilir. Festival döneminde Aralık ayında turist sayısında yaşanan kısa süreli artışın yanı sıra Bali, yağmur mevsiminde çok daha sessizdir, bu nedenle turist kalabalığı olmadan keşfetmek için iyi bir şanstır. Ayrıca daha ucuz otel fiyatları ve indirimli tatil aktiviteleri de bekleyebilirsiniz. Görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle yağmur mevsimi dalış, şnorkelli yüzme ve sörf gibi su aktiviteleri yapmak için uygun bir zaman değildir. Ancak tapınakları ziyaret etmek, yemek pişirme dersleri almak ve Ubud’un popüler kafelerinde ve yoga stüdyolarında dinlenmek için mükemmel bir hava bulacaksınız. Yağmur aynı zamanda ormanlardaki ve pirinç tarlalarındaki bitki örtüsü için de harikalar yaratır.

Bali'nin Serin Bölgeleri

Bali’nin merkezi dağlık bölgesi genellikle daha serindir ve aşağı kıyı bölgelerine göre daha fazla yağmur alır. Özellikle geceleri yanardağların yakınındaki yaylalarda sıcaklıklar önemli ölçüde düşebilir. Popüler Ubud, Sidemen ve Batukaru bölgeleri deniz seviyesinden yaklaşık 600-900 metre yükseklikte yer alır. Bu rakım, Bali’nin oldukça sıcak ve nemli olabilen kıyı bölgelerine göre daha serin ve daha rahat bir iklime neden olur. Örneğin Ubud’da sıcaklık yıl boyunca genellikle 24-29°C civarındadır ve bu, sahil bölgelerinden (Kuta, Nusa Dua, Legian, Seminyak, Canggu, Denpasar, Sanur, Bukit Yarımadası, Pecatu, Uluwatu) daha serindir.

Bali ve Lombok’taki yanardağların tümü yerel halk tarafından kutsal sayılıyor ve genellikle dini törenlerin ve adakların yapıldığı yerlerdir. Bunlar aynı zamanda popüler turistik yerlerdir ve çevredeki manzaraların güzel manzaralarını sunarlar. Ziyaretçiler bu yanardağların tamamının aktif olduğunu ve volkanik aktivitenin arttığı dönemlerde erişimde kısıtlamalar olabileceğini bilmelidir.

Bali Hava Durumu Notları

Bali’nin hava durumu ve mevsimselliği, La Niña ve El Niño gibi hava koşullarından da etkilenir. Bu meteorolojik olaylar okyanus sıcaklıklarını ve atmosferik koşulları etkiler, bu da yağışlı ve kurak mevsimlerin ne kadar süreceğini belirler.

Yağışların çoğunluğu yağmur mevsiminde görülür. Ocak ayı ortalama 350 mm yağışla Bali’nin en yağışlı ayıdır. Ağustos ise ortalama 15-40 mm yağışla en kurak aydır.

Bali yıl boyunca günde ortalama 6-12 saat güneş ışığı alır. Kurak mevsimde yağışlı mevsime göre daha fazla güneşlenme süresi vardır.

Okyanus sıcaklığının genellikle 26 – 30°C arasında kalması Bali’yi yüzme, şnorkelli yüzme, sörf ve dalış gibi su aktiviteleri için ideal bir yer haline getirir.

Sıcaklık ve nem gibi bazı hava faktörleri yıl boyunca oldukça sabit kalırken, yağış ve güneş ışığı gibi diğer faktörler yıl boyunca büyük ölçüde değişiklik gösterir. Bu nedenle bir gezi planlarken Bali hava durumu hakkında bilgi edinmeniz gerekebilir.

Ek olarak Bali’nin iklimi, iklim değişikliği gibi olayların bir sonucu olarak zaman içinde yavaş yavaş değişmektedir. Endonezya Meteoroloji, Klimatoloji ve Jeofizik Ajansı’nın (BMKG) verilerine göre, Bali’nin ortalama sıcaklığı 1970’lerden bu yana her on yılda yaklaşık 0,2 ila 0,3°C arttı.

Bali’deki ortalama nem oranı yüksektir, genellikle %77-85 arasındadır. Yüksek nem ve sıcaklıkların birleşimi adadaki havayı genel olarak hoş hale getiriyor, ancak zaman zaman hava boğucu, sıcak ve bunaltıcı olabiliyor. Bu nedenle yürüyüş gibi yüksek etkili aktiviteler en iyi kurak aylarda yapılır.

Aylara Göre Bali Hava Durumu

Bali’nin aylık hava durumu yıl boyunca mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Sıcaklık ve nem gibi bazı hava faktörleri yılın hangi döneminde olursa olsun nispeten sabit kalır; bu nedenle burası en popüler tropik tatil yerlerinden biridir. Yağış ve güneş ışığı gibi diğer faktörler, herhangi bir ayda yaşanan mevsimlere göre önemli ölçüde değişiklik gösterir.

En Sıcak Ay: Ortalama sıcaklık göz önüne alındığında Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları genellikle Bali’nin en sıcak aylarıdır. Bu da onu plaj aktiviteleri, su sporları ve açık hava maceraları için ideal kılar.

En Yağışlı Ay: Ocak ayı Bali’nin en yağışlı ayıdır ve sık fakat kısa süreli tropik sağanak yağışlara sahne olur. Ortalama 20-27 gün yağış alır ve 342-350mm civarında yağış düşer.

En Nemli Ay: Ocak ayı Bali’nin en nemli ayıdır ve nem seviyeleri %82 ile %85 arasında değişir.

En Güneşli Ay: Genellikle en güneşli ay Temmuz ayıdır ve günde ortalama 8 ila 10 saat güneş ışığı alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir