Endonezya

Bali’ye Nasıl Gidilir?

Bali'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bali’ye Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri ve Emirates, Singapur, Qatar gibi havayollarının aktarmalı uçuşları ile gidebilirsiniz.

Endonezya’nın balayı adası Bali, muhteşem doğası, birbirinden güzel plajları, müzik, dans ve eğlenceyi buluşturan partileriyle ünlü. Tropikal iklime sahip Bali Adası’na yılın her döneminde dünyanın her yerinden turistler akın ediyor. Peki Bali’ye nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları (THY) Denpasar Uluslararası Havaalanı olarak da bilinen Bali Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’na direkt seferler düzenlemektedir. Bali’nin güneyinde, Denpasar’ın 13 km güneyinde yer alan Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı, Endonezya’nın en yoğun ikinci uluslararası havaalanıdır. Yeni dış hatlar terminali 2013 yılında, yenilenen iç hatlar terminali ise 2014 yılında yeniden açıldı. Yeni terminalde 62 check-in kontuarı, genişletilmiş gümrüksüz alışveriş ve yemek alanının yanı sıra yolcuların rahatlığı için on kapılı jet köprüsü bulunmaktadır. Havaalanı yılda bir kez Bali Nyepi töreni sırasında 24 saat süreyle kapatılıyor. Nyepi zamanı Bali’nin her köşesinde kutsal ritüeller yapılıyor ve bu da adanın bir gün boyunca bu ritüellerin dışındaki tüm faaliyetleri durdurmasına neden oluyor. 2024’te 11 Mart’a denk gelen Nyepi, 2025’te ise 29 Mart’ta. Her yıl değişen bu tarihi seyahat danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Bali’ye ulaşmanın bir başka yolu ise Singapur, Qatar başta olmak üzere birçok havayolunun aktarmalı uçuşlarını kullanmak. THY’nin direkt Bali uçuşları yaklaşık 13 saat sürerken aktarmalı uçuşların toplam süresi 15-16 saati bulabiliyor. Ancak Singapur, Katar gibi noktalardan yapılan aktarmalı uçuşlarda daha uygun fiyatla uçak bileti bulunabiliyor. Katar ve Singapur haricinde Dubai, Kuala Lumpur, Bangkok gibi noktalardan da aktarma yapılabiliyor.

Havalimanından Bali Merkezine Nasıl Gidilir?

Bali’deki Uluslararası Ngurah Rai Havalimanı, Bali’nin başkenti Denpasar’ın yakınlarında konumlanıyor. Havalimanından Seminyak, Uluwatu, Ubud, Kuta gibi yerlere ulaşım için çeşitli seçenekler bulunuyor. Bali’deki birçok otel konuklarına havaalanından transfer hizmeti sunmakta. Bali havalimanı transfer hizmeti için seyahat danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Ngurah Rai Havalimanı’ndan Bali’deki istediğiniz noktaya taksi ile de rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Geliş terminalinden çıktığınızda, lisanslı taksilerin yolculara hizmet vermek için sıraya girdiği özel bir taksi durağı bulacaksınız. Bali Havaalanında iki ana taksi türü mevcuttur: Blue Bird Taksileri ve Havaalanı Taksisi (Ngurah Rai Taxi tarafından işletilmektedir).

Bali Havalimanı’ndaki taksi hizmetlerinin ücreti genellikle kat edilen mesafe ve harcanan sürenin birleşimine göre hesaplanır. Ücretli yollar ve gece geç saatlerde yapılan yolculuklar için ek ücretler olabileceğini unutmamak önemlidir. Bali’de taksi ücretleri çoğu Batı ülkesine kıyasla genel olarak uygun olsa da yolculuğunuza başlamadan önce ücreti şoförle teyit etmek her zaman iyi bir fikirdir. Bali havalimanından gideceğiniz noktaya göre taksi fiyatları değişiklik gösterebilir ve genellikle 15-30 dolar arasındadır. Bali’de yerel halk kendi araçlarıyla taksicilik yapıyor, ancak Blue Bird gibi firmaları tercih etmenizde fayda var. Örneğin Bali Havalimanın’dan Seminyak’a Blue Bird taksisi ile gittiğinizde fiyat 15 doları geçmeyecektir.

Uber benzeri uygulamalar olan Gojek ve Grab ile de taksi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bali’nin hareketli sokaklarında ve güzel manzaralarında gezinmek, Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’ndaki taksi hizmetlerinin varlığıyla daha da kolaylaştı. İster tek başınıza bir maceraya atılıyor olun, ister ailenizle seyahat ediyor olun, ister iş için ziyaret ediyor olun, taksiler Bali’nin harikalarını keşfetmek için kullanışlı ve güvenilir bir ulaşım çözümü sunar. Ücret yapısını anlayarak, saygın şirketleri seçerek ve birkaç basit ipucunu takip ederek, havaalanından istediğiniz varış noktasına kadar stressiz bir yolculuğun keyfini çıkarabilir ve Bali maceranıza doğru adımlarla başlayabilirsiniz.

Bali'de Taksi Ücreti Ne Kadar?

Bu büyük ölçüde yolculuğun uzunluğuna bağlıdır. Bununla birlikte, bunun kısa bir yolculuk olduğunu varsayarsak, Bali’deki taksilerin hareket ve kilometre başına fiyatı yaklaşık 7.000 IDR’dir (0.5 Dolar). Ayrıca bekleme için saat başına yaklaşık 3 dolar ücret alınıyor. Bali taksileri için bu fiyatlar yerel yönetim tarafından belirlenmiştir ve taksiniz taksimetreye göre çalışıyorsa ödeyeceğiniz kesin oranlardır.

Denpasar Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma ile de ulaşabilirsiniz. Havalimanı terminalinin önünden kalkan otobüs ve minibüsler de Bali’nin çeşitli noktalarına seferler düzenliyor. Ancak seferler ucuz olmasına rağmen çok seyrek kalkıyor ve çoğu zaman yerel halk tarafından kullanıldığı için epey kalabalık olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir