Endonezya

Bali Nerede?

Bali Nerede?

Bali, Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’daki 18.000’den fazla takımadalar arasında en ünlüsü olan bir adadır. Java ile Lombok adasının ortasında yer almaktadır.

Hint Okyanusu’nda dünyanın cazibe merkezi olan Bali adası Türkiye’ye yaklaşık 10 bin kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dünyanın her yerinden turistlerin cazibe merkezi konumundaki Bali, bir dizi adadan oluşan Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alıyor. Bali’nin doğudaki en yakın komşusu Rinjani Dağı’nın bulunduğu Lombok adasıdır. Bali adası ile Endonezya’nın başkenti Jakarta arasındaki mesafe yaklaşık 1200 kilometredir. Nusa Penida ve Nusa Lembongan adaları güneydoğuda Bali ile Lombok arasında yer almaktadır.

Dünyanın her yerinden balayı tatili için özellikle tercih edilen Bali adası, ayrıca ada ve tropik iklim tatili sevenlerin de tercih ettiği destinasyonlardan biridir. Bali nerede gibi sorular da tatil araştırması yapanların sıklıkla karşı karşıya geldiği konular arasında yer almaktadır. Çoğu insan Bali’ye aşinadır ancak tam yerini merak edebilir. Bali’nin Güneydoğu Asya’da Endonezya’da nerede olduğunu ve yanardağlardan şelalelere, plajlara ve ormanlara kadar bu muhteşem doğal güzelliğe sahip adanın neler sunabileceğini keşfedin…

Bali, Endonezya’yı oluşturan 18 binden fazla adadan biri. Peki Bali tam olarak nerede? Bali, Lombok ve Java (Endonezya’nın başkenti Jakarta’nın da bulunduğu Endonezya’nın en büyük ve en kalabalık adalarından biri) arasında yer almaktadır. Bali adasının büyüklüğü 5 bin kilometre karenin üzerindedir. Bali idari yapı olarak Nusa Ceningan, Nusa Lembongan ve Nusa Penida gibi küçük adalarla birlikte irili ufaklı adalardan oluşuyor. Kuta, hem sakinleri hem de gezginleri ile adanın en kalabalık şehri. Bali’de gezginlerin çoğu nereye gidiyor? Ada genelindeki ortak alanlar arasında Kuta Plajı, Sanur, Seminyak ve Ubud bulunmaktadır.

Bali’de konuşulan diller arasında Bali dili ve Bahasa Endonezya dili (Endonezya dili) yer alır ve İngilizce üçüncü dil olarak kabul edilir. Bali dili konuşanların çoğu, adayı ziyaret eden turistlerle iletişim kurabilmek için temel düzeyde İngilizce öğreniyor. 4 milyonu aşkın nüfusuyla Bali, Güneydoğu Asya’nın en kalabalık adalarından biri. Endonezya’ya bağlı Bali’yi her yıl 3 milyondan fazla turist ziyaret ediyor. Endonezya’nın ziyaret edilecek en popüler yeri olan Bali, gezginlere yanardağ yürüyüşünden, nefes kesici gün batımı eşliğinde geniş plajlarda sörf yapmaya kadar görülecek çok şey sunuyor. Doğal güzelliğin tadını çıkarmak için her yıl milyonlarca kişinin neden adaya akın ettiğini anlamak zor değil.

Bali nüfusunun yaklaşık %82,5’i din olarak Bali Hinduizmini kabul ederken geri kalanı Müslüman veya Hristiyandır. Bali, Avustralya’nın kuzeyinde, Malezya’nın güneyinde, Singapur’un güneydoğusunda ve Endonezya’nın güneybatısında bulunur. 4 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Denpasar, Bali’nin başkenti ve adanın en kalabalık bölgesidir. Bali, ülkenin ana turizm merkezidir ve ekonomisinin %80’i turizmle ilgili işletmelere bağımlıdır. Geleneksel ve modern dans, müzik, resim, heykel, deri ve metal işleme gibi sofistike sanatlarıyla popüler olan Bali’de herkes sanatçıdır demek abartılı bir tanım olmaz.

Türk Hava Yolları’nın seferleri ile direkt uçuşla gidilebilen Bali’ye ayrıca Kuala Lumpur, Singapur, Bangkok, Katar, Dubai gibi aktarmalarla da kolayca ulaşılabiliyor. Bali ve adanın başkenti Denpasar’ı dünyaya bağlayan Bali Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 14 kilometre mesafede yer alıyor. Havalimanından Bali’nin merkezi bölgesine dolmuş, taksi veya özel araçlarla kolayca ulaşılabiliyor.

Bali’nin en önemli turizm noktalarının başında Kuta geliyor. Kuta canlı gece hayatı, mağazaları ve hareketli ortamıyla tanınır. Kuta Plajı sörf yapmak için popüler bir yer ve yapacak pek çok şey var. Seminyak da lüks tatil köyleri, mağazaları, restoranları ve plaj kulüpleriyle daha havalı ve modern. Lüks sevenler Bali’de genelde Seminyak’ı tercih ediyor. Canggu ise rahat atmosferi, pirinç tarlaları ve büyüyen sörf kültürüyle biliniyor. Kalmak için daha sessiz bir yer isteyen ancak yine de iyi yemek yemek, sörf yapmak ve sağlıkları için iyi şeyler yapmak isteyen turistler için mükemmel bir seçim. Jimbaran, güzel plajları ve hemen sahilde balık servisi yapan salaş restoranlarıyla tanınıyor. Dinlenebileceğiniz ve muhteşem gün batımını izleyebileceğiniz en iyi yer. Lüks villala ve güzel plajların bulunduğu Nusa Dua sakin deniziyle özellikle çocuklu ailelerin tercihi durumunda. Herkesten uzakta olmak isteyen aileler ve çiftler için Nusa Dua mükemmel bir yer.

Bali’nin bağlı olduğu Endonezya ise Güneydoğu Asya’da, ekvator üzerinde yer alan ve Asya ile Avustralya olmak üzere iki kıta arasında ve Pasifik Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alan bir ülkedir. İki kıta ve iki okyanus arasındaki konumundan dolayı Nusantara (Ara Adalar) veya Takımadalar olarak da anılır. 18.306 adadan oluşan Endonezya, 2 milyon km2’lik kara alanı ve kara büyüklüğünü neredeyse iki katına çıkaran su alanıyla dünyanın en büyük adalar ülkesidir. Endonezya toprakları 6008′ kuzey enlemi ile 11015 güney enlemi ve 94045′ ile 141045′ doğu boylamı arasında yer alıyor. Büyük adaları Java, Bali, Sumatra, Kalimantan, Sulawesi ve Papua’yı kapsar. Ayrıca Maluku ve Nusa Tenggara adında iki grup daha küçük ada vardır.

Adalar ülkesi Endonezya, Malezya, Filipinler, Papua Yeni Gine ve Avustralya ile çevrilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir